Çocuklarla Oynanan Zeka Oyunları Büyükler İçin de Çok Faydalı

zeka oyunları büyükler içinZeka oyunları, belirli kuralları veya yönergeleri olan, zihin zorlayıcı oyunlardır. Bu zorlama, tıpkı spor aktivitelerinde kasların gelişmesine benzer bir şekilde beynin gelişmesini sağlar.

Bizler, kullanmadığımız yönlerimizi iyice köreltirken, aktif kullandığımız yönlerimizi geliştiririz. Mesela, çocuk yaştan itibaren sol ayağı ile top oynayan bir sporcu artık sol ayağını diğer futbolculara oranla çok daha iyi kullanır. İdman yaptıkça da sol ayağını kullanma becerisini sürdürür. Zeka oyunları, büyükler için tıpkı idman gibidir. Beyni zinde tutar, zihinsel becerileri sürdürülebilir kılar.

Çocuklar için zeka oyunları ise hem beyin egzersizi (idman) hem de zeka geliştirici araçlardır. Çocuk gelişim uzmanları, oyun oynamanın çocuğun zeka gelişimi için olmazsa olmaz bir faaliyet olduğunu sıklıkla vurgular. Ailece oyun oynamak ise hem mutlu, hem sosyal, hem de zeka potansiyeli yüksek bir çocuk yetiştirmek için adeta reçete edilesi bir yöntemdir. Üstelik bu yöntemi tercih eden ebeveynler kendileri için de beyin egzersizi yapmış oluyor.

Örnek vermek gerekirse:

Jenga Oyunu:

Jenga ve benzeri zeka oyunları büyükler için de oldukça eğlenceli oyunlardır. Çocukların rahatlıkla oynayabileceği jenga oyunu hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda dikkat gelişimi sağlar. Dikkat gelişiminin yanında stratejik düşünme ve denge alanında geliştirici bir oyundur.

Puzzle:

15-30 parçadan oluşan puzzle setleri, çocuklar için nasıl keyifliyse, 100-200+ parçadan oluşan puzzle setleri de yetişkinlerin yoğun ilgisini görmektedir. Hatta puzzle koleksiyonu yapan yetişkin sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. İster çok parçadan oluşsun, ister az parçadan; puzzle yapmak çocukların problem çözebilme becerilerini geliştirirken büyüklerin de iş ve sosyal yaşamındaki problemlere daha çözüm odaklı yaklaşabilmesini sağlıyor. Görsel zeka gelişimi veya zihin zindeliği sağlamak adına puzzle iyi bir tercihtir. Çocuğunuzla doyasıya oynayın.

MentalUP

Akıllı teknolojilerin hayatımıza nüfus etmesiyle birlikte gerçek anlamda akıllı uygulamaların da popüleritesi bir hayli arttı. MentalUP, Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve alanında uzman doktorların ortak çalışmasıyla geliştirilmiş zeka oyunları uygulamasıdır. Telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişim imkanı sunan MentalUP’ı TÜBİTAK desteklemiş ve RUH SAĞLIĞI DERNEĞİ de pedagojik ürün olarak sertifikalandırmıştır. MentalUP zeka oyunları büyükler için dikkat, hafıza ve konsantrasyon gelişimini desteklemekte, beyni zinde tutmaya yardımcı olmaktadır. Çocuklar için sözel-sayısal-görsel zeka gelişimi, dikkat gelişimi, analitik düşünme ve problem çözebilme yeteneği gelişimine katkı sağlamaktadır.

Zeka oyunlarında benzersiz ve YENİ bir uygulama olan MentalUP ‘ı inceleyin.

Yukarıdaki oyunlar, Türkiye’nin eğitimde öncü kurumları tarafından ve okul öncesi eğitim kurumları tarafından sıklıkla tercih edilen oyunlardır. Tabi ki seçenekler bu kadarla sınırlı değil. En iddialı 3 oyunu listelemeye çalıştık.

Daha fazla zeka oyunundan bahsetmek gerekirse:

 • Solo testi
 • Amiral battı
 • Gobblet oyunu
 • Mangala
 • Kendoku
 • Cırtcak
 • Satranç
 • Hafıza kartları
 • Bulmaca
 • Scrabble
 • Bomfiz

Oyunlarını örnek gösterebiliriz. Bu oyunları ister yetişkin arkadaşlarınızla, ister çocuklarla oynayarak zihinsel becerilerinizi geliştirebilir ve sürdürebilirsiniz. Üstelik oyuna katılan herkes sizle aynı faydaya ulaşmış olacaktır.

Keyifli oyunlar dileriz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz