Karanlıkta TV İzlemek Göze Zararlı

Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Haluk Talu, yüzün sık sık yıkanmasının gözyaşı kurumasına engel olduğunu belirterek ve sık sık göz kırpmanın da gözyaşı kurumasına engel olabilecek bir diğer önlem olduğunu belirtti.

Aydınlatmaların göz sağlığı için önemli olduğunu vurgulayan Talu, “Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın çalışma ortamlarının aydınlatılması büyük önem taşımaktadır. Gün ışığında olduğu gibi tüm renkleri doğru haliyle gösteren lambaların tercih edilmesini öneririm. Okul çağındaki çocuklarımızın göz sağlıklarını korumak ve yorulmadan uzun süre çalışmalarını sağlamak için, çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın gözlerine yansımamasına dikkat edilmelidir” diye konuştu.

Karanlıkta Tv İzlemeyin 
Göz sağlığı için televizyonların izlenmesi sırasındaki aydınlığın çok önemli olduğunu vurgulayan Talu, şu bilgileri verdi: “Televizyonların karanlıkta izlenmemesi gerekir. Çünkü TV ekranı çok ışıklı, çevre karanlık olduğu zaman göz yorulur. Özellikle ışığın dengelenmesi açısından televizyonun bulunduğu bölümün aydınlatmasını iyi olması gereklidir. Evlerimizde tasarruflu lamba olarak da bilinen akkor halojen lambaların seçilmesi uygun olur. Bu lambaların çıplak olarak kullanılmaması ve ışığının doğrudan göze gelmemesi gerekir.” diye konuştu.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz