Omega3 Nedir, Faydaları Nelerdir?

http://centralhospital.com/

Son yıllarda sağlık alanında ismi oldukça sık duyulmaya başlanan Omega 3, sağlığınız için çok gerekli ve faydalı bir besin maddesidir. İnsan sağlığı açısından ele alındığında vücut için önemi azımsanamayacak kadar fazla olan Omega 3 maddesi, besinlerdeki yağ asitlerinin içinde yer alır.

Omega 3 insan sağlığı açısından çok önemli olmasına rağmen vücut tarafından üretilemeyen bir maddedir. Bu nedenle de Omega 3 besinler yoluyla vücuda alınmalıdır. Ve bu maddeye ihtiyaç özellikleri itibariyle anne karnından itibaren başlamakta ve hayatın her döneminde vücuda alınmalıdır.

Son yıllarda yapılan klinik araştırmalar ile hamile bayanlarda erken doğum riskini büyük oranda ortadan kaldırdığını ortaya çıkarmıştır. Bu yönüyle Omega 3 özellikle hamilelik döneminde hem anne hem de bebek için gereksinimi yüksek olan bir madde özelliğini taşır. Hamileliğin doğal sürecinin sağlıklı bir biçimde tamamlanmasını sağlayan Omega 3 maddesi, aynı zamanda anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasına da yardımcı olmaktadır.

Gelişim döneminin hemen başında ihtiyaç duyulmaya başlanan Omega 3 , çocukluk dönemlerinde de devam eder ve beyin gelişimine oldukça olumlu yönde katkılarda bulunarak beyin aktivitelerini ve beyin işlevlerinin doğru bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlar. Zeka türleri arasında yer alan matematiksel zekanın gelişiminde de büyük faydaları olan Omega 3, bu noktada çocuklar açısından büyük önem taşır. Yine bunun yanında Omega 3 yağ asitleri telaffuz ve okuma gibi yeteneklerin gelişiminde de etkili bir maddedir. Aynı zamanda bu yağ asitleri, hafızayı da güçlendirir. Aynı zamanda kalp dostu olarak adlandırılır.

Faydaları saymakla bitmeyen Omega 3 , en iyi kaynak bakımından balıklarda bulunur. Bunun yanında ceviz, kuru fasulye, kanola yağı, ıspanak, keten tohumu, lahana ve yumurtada bulunmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz