Spastik Kolon-Huzursuz Bağırsak

Prof. Dr. Erol Avşar
MÜTFV Özel Academic Hospital
Gastroenteroloji Bölümü
http://www.academichospital.com.tr

Spastik Kolon nedir?

Halk arasında bilinen adıyla spastik kolon, yani huzursuz bağırsak sendromu, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, şişkinlik, gaz, kramp şeklinde karın ağrılarına yol açan ve sık görülen bir bağırsak hastalığıdır.

Belirtileri nelerdir?

Bazı kişilerde ishal bazı kişilerde de kabızlık olmasına rağmen bazı kişilerde farklı zamanlarda her iki durum da görülebilir. Yapılan tetkikler sonucunda bu şikayetlerle başvuranlarda hekimler organik bir sebep bulamazlar. Huzursuz bağırsak sendromunun duygusal çatışmalar ve stres ile ilişkili olduğu düşünülür. Bu kişilerde yemek sonrası gelişen gaz, aşırı reaksiyona yol açar. Bazı yiyecekler ve ilaçlar bu kişilerdeki spazmları tetikleyebilir. Çikolata, süt ürünleri, alkol atakları tetikleyebilir. Kafein daha sulu bir dışkıya neden olabilir.  Kadınların adet dönemlerinde, hormonların etkisiyle, huzursuz bağırsak sendromuna ait yakınmalarda artış görülebilir. Bağırsağın  yenilen yemeğe yanıtı genellikle yemekteki kaloriye, özellikle de yağdan gelen kaloriye bağlı olduğu düşünülmektedir, çünkü yağlar bağırsak hareketlerinin en güçlü uyarıcılarındandır. Et, süt, krema, katı ve sıvı yağlar, avokado içeren yiyecekler genel olarak şikayetleri arttırır.

Tanı nasıl belirlenir?

Hastalığın  tanısı, aynı yakınmalara yol açan diğer ciddi organik hastalıkların dışlanmasıyla konur.  Doktor tıbbi öyküyü alıp, hastayı muayene ettikten sonra kan ve  dışkı tetkikleri  isteyebilir. Kolonoskopi, baryumlu  veya BT  -sanal kolonoskopi gibi görüntüleme teknikleri ile bağırsakta başka bir hastalığın olmadığı gösterilebilir. Huzursuz bağırsak sendromunun  ülseratif kolit,  crohn hastalığı ve  kolon kanseri ile ilişkisi yoktur.

Tedavi ve dikkat edilmesi gerekenler

Huzursuz bağırsak sendromu bağırsaklara zarar vermez, veya kanser gibi daha ciddi hastalıklara yol açmaz, diğer bir deyişle kanser öncüsü değildir. Uygun diyet ve egzersiz ile pek çok kişide semptomlar kontrol altına alınabilir. Kişilere hangi yiyecek ve içeceklerin  şikayetlerini arttırdığını belirlemeleri için bir süre günlük tutmaları önerilebilir. Bu arada bir diyetisyenin de yardımıyla hangi yakınmalar daha fazla oluyorsa buna yönelik uygun diyet düzenlenir. Küçük porsiyonlar halinde, sık aralıklarla yemek yine basit görünen ama özellikle fayda sağlayan bir önlemdir. Standart bir tedavisi olmayan huzursuz bağırsak sendromunun tedavisinde anti-depresanlar, kabızlık için laksatifler, ishal için dışkı kitlesini ve yoğunluğunu arttırmaya yönelik lifli gıdalar, spazm çözücü ilaçlar ve trankilizanlar kullanılabilir.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz